O podzimních prázdninách od 27. do 31. 10. 2021 jsme již tradičně zavítali do Waldorfské školy v Příbrami. V milé a přátelské atmosféře, v téměř nadstandrních podmínkách jsme se věnovali přévážně Mariánským písním.

Protože času bylo poměrně dost a počasí bylo ukázkové podzimní, nevydrželi jsme jen sedět v sále a hrát, ale každý den jsme si někam vyrazili. Hned ve čtvrtek nás místní průvodci vodili po stopách Antonína Dvořáka. Ve Vysoké u Příbramě jsme alespoň přes plot obdivovali vilu Rusalka – domek s překrásnou zahradou, který dodnes patří rodině Dvořáků.

vila Rusalka – letní sídlo Antonína Dvořáka
před vilou Rusalka

Na druhé straně vsi jsme prošli zlatožlutým zámeckým parkem, abychom se zastavili v Památníku Antonína Dvořáka a poslechli si komentovanou prohlídku. Když jsme se pak venku fotili, zasmáli jsme se náhodnému setkání s novým správcem památníku. Stihli jsme si prohlédnout Rusalčino jezírko a v čistém úžasu obdivovat tvary a barvy listů.

Rusalčino jezírko
pózujeme před památníkem Antonína Dvořáka. Druhý zleva je sám mistr:-), přesně tak, jak jsme to viděli na historické fotografii uvnitř památníku
kostelík v Třebsku sem chodíval Antonín Dvořák hrát na varhany

Ani druhý den pobytu jsme nezaháleli. Po dopolední muzice a dokonale zasyceni Indickou stravou jsme vyrazili na Makovou horu – poutí místo zdaleka kraje viditelné, plné příjemných energií a slunce. Naši milovaní místní průvodci v čele s Jarmilem zajistili klíče od kostela sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské, takže jsme mohli pobýt chvíli uvnitř a kochat se, zpívat, poslouchat krásná slova v podání Jitky. Odvážní sólisté zpívali na kůru za doprovodu místních varhan. Náhodní pocestní se zastavovali v kostele a mnozí pár chvil pobyli, zaposloucháni do příjemných tonů našeho zpěvu, který se nesl až ven.

páteční výšlap na Makovou
kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské na Makové hoře
andělské kůry
kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské
stropní výmalba
sólisté na kůru
VIWAband před kostelem
makáme, hrajeme, počítáme, necháváme se povzbuzovat,…
všichni makáme, i Ester
geomantická zastávka – kostel sv. Jakuba na náměstí v Příbrami

Sobotní program byl ještě nadupanější. Po krátkém ranním hudebním bloku jsme na náměstí měli domluvenou geomantickou přednášku s praktickými ukázkami. Kostel sv. Jakuba Staršího jsme díky tomu prozkoumali úplně nestandardními způsoby a navnímali mnoho detailů, které by nám možná jindy unikly.

Po rychlém obědě na generální zkoušce začala atmosféra mírně houstnout, hudební nadšení začalo pokulhávat a morálka mírně opadat. V podvečer jsme pak zabalili nástroje a vydali se na Svatou Horu. Před bazilikou jsme nejprve z reproduktorů poslouchali závěr mše svaté a následně i poměrně dlouhé pobožnosti s litaniemi. Mezitím se setmělo a tak jsme měli možnost zažít ambity s nočním osvětlením. Po velkém zdržení jsme konečně mohli celí prokřehlí začít stěhovat zmrzlé nástroje dovnitř a připravovat se na koncert. Mnoho času jsme neměli, nedočkaví posluchači začali zaplňovat kostelní lavice Baziliky notnou chvíli před začátkem konzertu.

Prostor Baziliky Svaté Hory nebyl překvapivě k našemu výkonu tak vstřícný, jak jsme předpokládali. Ihned po návratu svolal náčelník strategickou poradu, kde jsme v rámci skupinové terapie probrali čeho se příště vyvarovat, na co si dát větší pozor apod. Díky tomuto včasnému zásahu pana Poláčka netrpí nikdo z účinkujích posttraumatickou stresovou poruchou. Dokonalou tečku za náročným dnem pak dalo topinkové obžerství a do spacáků jsme ulehli s dobrým pocitem díky lidovkám pod Jitčiným vedením.

Neděli jsme v klidném tempu věnovali zpěvu ve waldorfském kostele (vstupní hale školy) a zvonkům. Badatelským způsobem jsme zkoumali jak se nám nejlíp zpívá, v jaké formaci, při jakém postavení, na jakém místě nelépe slyšíme souseda i kolegu z druhého hlasu. Získané poznatky použijeme při dalších setkáních a především dalších koncertech.

Nejbližší příležitost se znovu potkat bude na adventní slavnosti v Praze během waldorfského semináře. Nejbližší delší příležitost se potkat bude o pololetních prázdninách ve Slušticích.

Bazilika na Svaté hoře
Irenka zachraňuje co se dá

Pro zvědavé více fotek

recept na speciální Kateřininu pokoncertní směs na topinky:

  • cibule
  • cuketa
  • česnek
  • rajčatový protlak
  • sůl a koření

Na pánvi necháme zesklovatět najemno nakrájenou cibulku, přidáme nakrájenou cuketu. Chvíli dusíme. Přidáme prolisovaný česnek a rajčatový protlak. Dochutíme solí a kořením dle libosti (provensál, chilli, pepř,….)