Uprostřed lesa mezi skalami vyvěrá pramínek. Okolo sebe si mezi kořeny stromů v písku a kamení vybudoval studánku. Pro jeho líbeznost ho už dávno začali navštěvovat lidé a Voletínskou studánkou jej nazvali. Uctívali jej, pečovali o něj. I v dnešních dnech se lidé kolem objeví, snad ještě více než kdysi. Mnozí se zastaví a na pramínek pohlédnou, někteří vodu ochutnají. Ti menší často klacíkem dno prošťourají. V noci opatrně zvěř přiběhne a z potůčku se napije, přes den často psi na okamžik se do vody vnoří, než odběhnou a zbydou po nich jen mokré stopy.

Tu jednoho krásného rána mnoho lidí najednou přijde, okolo studánky se posadí a halekat počnou. Déle než obvykle tu lidé setrvají a na studánku se všichni soustředí, krásná a důležitá si připadá. Podpořena libými tóny nechá radostněji svůj pramen probublávat, sílu načerpá a starý obřad připomene jí doby dávno minulé.

Když nakonec čtyři překrásné panny do všech světových stran její vodu rozlejí, pomalu se okolí uklidní, lidé se rozejdou a studánka si může oblažená a posílená uvědomit své důležité místo v srdcích příchozích.

I z pohledu lidí byl víkend po všech stránkách vydařený. V ašrámu ve Žďárci jsme našli milé a pohostinné místo. Domácí jsou spřízněné duše, které s úsměvem krmily naše hladová břicha, laskavě a se zájmem pozorovaly naše počínání a s plnou důvěrou nechaly naše děti opanovat celý statek, včetně přilehlých prostranství.

Parta výrostků obsadila především splav, kde se při házení žabek postupně někteří vykoupali (v oblečení, samozřejmě), děvčátka si vzala na starost místní šneky a stavěla jim domečky z kůry. Ani to se neobešlo bez koupání, v holčičím případě v rezavém sudu. Koneckonců voda byla ústředním tématem našeho setkání, tak to asi ani nešlo jinak.

Po hudební stránce nutno konstatovat, že děti jsou čím dál šikovnější, téměř celou studánkovou slavnost mnohé zahrály a zazpívaly z paměti. Nově příchozí zapadli do party jako po másle a silná kytarová sekce byla obrovským přínosem. Třešničkou na dortu byl sobotní večerní sólový koncert, kde se děti mohly blýsknout tím, co se zrovna učí v hudebce.

Dospělí si také přišli na své, krom výletů v malebných kulisách skal a lomů jsme si užili pár hudebních bloků naplněných zpěvem a flétnovou hrou v různém stupni náročnosti.

Více fotografií zde.