Hudební dovolená na Svojšíně

Hudební dovolená na Svojšíně

Datum konání

24/07/2022 - 30/07/2022    
16:00

Místo

Zámek Svojšín
Svojšín 1, Svojšín, 34901

Typ události

VIWA – vokálně instrumentální waldorfský ansámbl si vás dovoluje pozvat na jedinečnou

Hudebně vlastivědnou dovolenou na zámku Svojšín.

24. – 30. července 2022

Pojďme si vyzkoušet hudební dovolenou v západních Čechách. S muzikou se budeme se toulat po místních pamětihodnostech, prozkoumáme okolní přírodní zajímavosti a ve volných chvílích vezmeme do rukou flétny (či jiné nástroje dle vlastních preferencí a schopností), abychom se ponořili do studia komorní hudby nebo zpěvu.

Předpokládaný program:

8:00 společná snídaně z vlastních zdrojů
9:00 společné studium hudebních partitur
12:00 odjezd do předem vybraného místa, prohlídka pamětihodností s rozezvučením vhodných prostor,
oběd v místě
18:00 návrat do Svojšína, společná večeře
19:00-21:00 večerní muzicírování ad libitum

Hudební program je závislý na sestavě hráčů a nástrojů. Můžeme více hrát či více zpívat, můžeme stduovat vícehlasé skladby či hrát v menších komorních partičkách. Domluvíme vše na místě. Upozorňujeme, že účast pana Poláčka je zatím nejistá kvůli jeho jiným závazkům.

Ubytování: v letohrádku zámku Svojšín, v šesti dvojlůžkových pokojích, 350,- Kč/os./noc, společná kuchyňka k dispozici (případně další pokoje v o něco skromnější turistické ubytovně za 250 Kč)

Hudební provoz: Ke zkouškám poslouží nepříliš využívaná zámecká kavárna ev. další akustické prostory zámku a přilehlého kostela.  V případě zájmu můžeme zahrát přímo v expozici zámku nebo v kavárně hostům.

Co s sebou: hudební nástroje, noty a notové stojany, tužka + guma; přezuvky. Do svých zavazadel přibalte prakticky všechny vám dostupné hudební sešitky. Nezapomeňte zejména na Tanečky a Intrády I – III, Antologii renesančních melodií, Zpívejme pánu, Teď proměnami hlasu I. – III., Kánonické zpěvníky, Tvorba melodie, Hudba skladatelů raného baroka V. apod.. Pro chtivé veřejného hraní v kostýmech sebou vemte kostýmy. Pro ty, co nevlastní budou připraveny exempláře k zapůjčení.

Co to stojí: 3000 Kč – zahrnuje ubytování a případné umělecké vedení. V případě nižších nákladů budeme peníze vracet. Počítejte navíc s placením vstupného do navštívených památek a s obědy a jídlem kupovaným v místě.

Hudební vedení: podle situace a obsazení

Regionální průvodkyně a produkční: Andrey Černá

Přihlášky: Zapisujte se volně zde. Po překročení kapacity letohrádku můžeme obsadit méně komfortní turistickou ubytovnu.

Vlastivědné toulání

Svojšín: Z nevzhledné pohraniční vsi se roku 2005 stala Vesnice roku (za péči o zeleň) a stala se i vítězem národního kola Entente Florale Europe. Je zde opravený kostel Petra a Pavla s románskou věží, zámek je od roku 1990 obecní.

V dochozí vzdálenosti (večerní či ranní procházka) od zámku Svojšín je skalnaté okolí řeky Mže a železniční zastávka (směr Stříbro  nebo naopak směr Mariánské Lázně). Vlakem nebo autobusem lze snadno navštívit i pěkný kousek přírody, neosídlené údolí Kosího potoka se zříceninou hradu Volfštejn.

Z kulturních památek nesmíme v bezprostředním okolí Svojšína minout (do 15 minut autem): 

Stříbro: Starobylé hornické městěčko. Výraznou dominantou města je renesanční radnice z 1. pol. 16. století a pozdně gotický kostel z roku 1565. Ve městě se nachází Hornické muzeum, ve kterém je expozice dolování stříbronosných rud, za městem je možné navštívit štoly. Štíty domů v celé památkové rezervaci jsou nezřídka renesanční nebo barokní, na jedné fasádě přečkal staletí i znak kalicha.

Klášter Kladruby: Jde o majestátní benediktinský klášter K. I. Diezenhofera, v němž je pochován Václav I. (jako jediný Přemyslovec), půlvodně románský a gotický kostel přetavěný J. B. Santinim, místo s neobyčejně krásnou akustikou.

Zámek Bezdružice: V souvislosti se zdejším šlechtickým sídlem se vzdělancům vybaví jméno českého humanisty Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, autora známého cestopisu o putování do Svaté země a do Egypta, který proslul také jako hudební skladatel i jako účastník odboje českých evangelických stavů proti Habsburkům. Spolu se “sedmadvaceti českými pány” ukončil roku 1621 jeho život kat Jan Mydlář na Staroměstském náměstí v Praze. Dnes je v zámku muzeum loveckých trofejí a vycpaných zvířat.

V širším okolí: 

Konstantinovy Lázně (20 minut autem): Malinké lázně založené na sklonku 18.st., prameny se sirnou železitou příchutí, pěkný lesopark s promenádou, cukrárny a nádherné koupání v lomu na Hradišťském vrchu.

Klášter Teplá (35 minut autem): Ohromný klášterní kolos Teplá s velkolepou knihovnou a krásnou klášterní zahradou.

Další pěkné vlastivědné cíle: městečko Úterý, Mariánské Lázně, Bečov nad Teplou

Je možné v předstihu zakoupit lístky a navštívit Kladrubské kulturní léto: varhanní koncert 30. 7. Suffolk Wind Band (symfonický orchestr z Velké Británie) nebo si 29. 7. prohlédnout klášter při netradiční prohlídce Monastýrování

Dobré restaurace v okolí: ve městě Stříbro velký výběr např. Pizzerie Rotunda, pivovar a restaurace v Chodové Plané, Cafe Kryštof Harant