Dovolte malé ohlédnutí za týdnem plným muziky na našem milovaném statku Fořt v Podkrkonoší. V týdnu od 15. do 22. srpna 2021 se tu sešlo celkem 46 malých i velkých muzikantů, aby se intenzivně věnovali studiu hudebních partitur a tento zdánlivě jednostranný program prokládali hrami v přilehlém parku nebo rukodělným snažením.

Nejprve bych ovšem rád rozptýlil stále se opakující nedorozumění týkající se “dlouhověkosti” našich společných setkání s muzikou. Poprvé, a tehdy jen zkušebně, jsme se setkali v roce 2010 na zámku Radešín u Kubíčků. Dokládá to seriál fotografií v našem archivu, které už stojí – vzhledem k jejich nesporné historické a dokumentační atraktivitě – znovu publikovat. Paměť je totiž krátká. Osoby a obsazení totoho prvního ročníku dokládá první a také poslední skupinové foto, které jsme kdy pořídili.

Vpravdě historický snímek z 22. 7. 2010

Po celkově chvalitebném průběhu prvního ročníku jsme pak další sezonu setkání zopakovali ještě ve stejném místě. Ale už od roku 2012 do dnešních dnů nás plných deset sezon hostil biodynamický statek Fořt v Podkrkonoší.


Ale dost vzpomínek a nyní už k žhavé současnosti letošního léta:

Program aktuálního setkání byl jako obyčejně bohatý. Kromě obligátního vyhrávání v dětské, mládežnické a dvou dospělých partách jsme stihli odpoledne vystřídat řadu rukodělných dílniček, ochutnat několikrát skvělý mok v turecké čajovně, secvičit hudebně divadelní kus O svaté Dorotě a večer ještě z posledních sil společně a capella zpívat.

Jak vypadalo společné snažení, kdo tam byl, jak se u toho tvářil a mnoho dalšího se dá vyčíst z připojených, mírně komentovaných, fotografií.

A pokud se vám obrazový výběr zdál trochu nedostatečný s ohledem na to, kolik věcí se za celý týden událo, můžete se nastudovat kompletní fotogalerii.

Na příští pokračování se s vámi těší Mojmír Poláček